PL
EN
Menu
aktualnosci-o-luksusie

Premiery luksusowych samochodów w 2016 r.

Rok 2016 przyniósł ze sobą kilka interesujących premier nowoczesnych i ekskluzywnych samochodów. Co ciekawe każdy z nich posiada wersję z napędem hybrydowym czyniącą z niego przyjazny dla środowiska, napędzany energią elektryczną samochód.


Porsche Panamera 4 E-Hybrid To najświeższa premiera tego roku, bowiem Porsche zaprezentowało nową wersję swojego samochodu dopiero na paryskich targach motoryzacyjnych 29 września 2016 r. Rodzina Panamera to wysokiej klasy luksusowe limuzyny. W nowej wersji tego automobilu koncern chce postawić na połączenie ekologiczności i ekonomii użytkowania z wysokimi osiągami. Nowe Porsche z aktywnym napędem na obie osie, to samochód hybrydowy, który obok tradycyjnego silnika spalinowego posiada również silnik elektryczny, w wersji Plug-In. Debiutujący model tego luksusowego samochodu rozpędza się w 4,6 sekundy do 100 km/h a jego maksymalna prędkość to 278 km/h. W innowacyjnej Panamerze kierowcy znajdą również Porsche Advanced Cockpit, czyli indywidualnie konfigurowany, dotykowe ekrany ułatwiające zarządzanie samochodem. Za nowe Porsche miłośnikom tej marki przyjdzie zapłacić około 490 000 zł netto, samochód można już zamawiać u producenta, pierwsze dostawy w Europie planowane są na kwiecień przyszłego roku.

Mercedes Maybach Vision 6 Niektórzy mówią o tym samochodzie z nadwoziem coupé, że jest to „skrajny luksusu”. Jego premiera miała miejsce podczas Pebble Beach Concours d'Elegance, które odbyło się w końcu sierpnia 2016 r. Jest to samochód, który wręcz onieśmiela swoim designem. Zarówno jego wygląd zewnętrzny jak i wewnętrzny to przykład luksusu przez duże L. Auto może osiągać długość nawet do 6 metrów, wyposażone zostało w otwierane do góry drzwi. Sylwetka nowego Maybacha jest elegancka, ale i nieco drapieżna. Ten ekskluzywny automobil zamiast lusterek bocznych posiada listwy z kamerami, a tradycyjne światła samochodowe zostały zastąpione cienkimi reflektorami LED-owymi. Wewnątrz Vision 6 posiada futurystycznie zaprojektowaną tapicerkę, kokpit płynnie łączył się z drzwiami, dając pasażerom poczucie przebywania w luksusowym salonie, a nie czterokołowym środku transportu. Maybach Vision 6 to samochód w pełni elektryczny, wyposażony w funkcje bezprzewodowego ładowania za pomocą pola elektromagnetycznego. Ten designerski Mercedes w czasie poniżej 4 sekund rozpędza się do 100 km/h, a jego maksymalna prędkość została elektronicznie ograniczona do 250 km/h. Mercedes nie podjął jeszcze decyzji czy samochód trafi do seryjnej produkcji.

Lexus LC 500 i LC 500h W 2016 r. miały miejsce premiery dwóch samochodów z tej serii. W styczniu w Detroit zaprezentowano Lexusa coupé LC 500 z tradycyjnym napędem spalinowym, zaś w marcu podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie miała swój debiut hybrydowa wersja tego auta - LC 500h. W designie samochody są identyczne, różni je jedynie kolor lakieru. LC z silnikiem spalinowym to czerwony drapieżnik, który osiąga prędkość 100km/h w czasie mniejszym niż 4,5 sekund, a maksymalna prędkość jest elektroniczne ograniczana do 250 km/h, choć eksperci prognozują, że japońska firma zaoferuje swoim klientom, również wersję bez ograniczników, co przy dziesięciostopniowej skrzyni biegów i silniku V8, każe przepuszczać, że samochód może być o wiele szybszy. Dziesięciostopniowa przekładnia w samochodzie pasażerskim to absolutne novum i LC 500 jest pierwszym samochodem w historii, który ją posiada. W prawidłowym wyborze biegu ma pomagać specjalne oprogramowanie, które monitoruje położenie pedału gazu, otoczenie i jego wpływ na samochód, sprawdza jak pracują hamulce oraz przewiduje zachowania kierowcy.

Hybrydowa wersja LC 500h ma natomiast niebieski kolor i dwa współpracujące ze sobą silniki, do 100km/h rozpędza się w czasie poniżej 5 sekund. Jak wszystkie samochody Lexusa również nowe LC zostały wyposażone w systemy bezpieczeństwa, które zapewniają pasażerom maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy. Pierwsze auta z tej serii trafią do Polski już wiosną przyszłego roku, a za ich podstawową wersję trzeba będzie zapłacić ok.499 000 zł netto.

Ten rok obfitował w debiuty nowoczesnych, niemal futurystycznych, ekskluzywnych samochodów, które już niebawem będzie można zobaczyć na naszych drogach. Wyjątkowo dobrą informacją jest natomiast fakt, że coraz więcej marek premium sprzyja środowisku naturalnemu i dba o ekologiczność swoich produktów.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł