PL
EN
Menu
aktualnosci-o-luksusie

Wrzesień z luksusowymi automobilami

W Krakowie w tym roku wrzesień upłynął pod znakiem motoryzacyjnego luksusu. W muzeum i na ulicach miasta spotkały się zabytkowe samochody z różnych epok i części świata. A widzowie wzięli udział w konkursie, w którym nagrodą główną było Porsche.


W dniach 2 – 4 września już po raz piąty odbył się Classic Moto Show Kraków. Impreza, która gromadzi miłośników starych samochodów z całej południowej Polski. W jej ramach organizowany jest Historyczny Rajd Polski, podczas którego na dystansie 540 km podzielonym na 17 odcinków rywalizują ze sobą kierowcy w zabytkowych samochodach. W tym roku w rajdzie wzięła udział czołówka kierowców europejskiego Pucharu Rajdu Samochodów Historycznych.

Rajd swój finał miał w Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie odbyła się właściwa część Classic Moto Show Kraków. W ramach imprezy zaprezentowano historyczne samochody - wzięły w niej udział zarówno automobile z lat 20-tych XX wieku, jak i bardziej współczesne youngtimery.

Na wystawie można było zobaczyć samochody z różnych epok: z jednej strony te, które do dziś stanowią synonim luksusu, z drugiej do niedawna niebywale powszechne na polskich drogach Fiaty 126P. Przez dekady samochód był przedmiotem ekskluzywnym, na który niewielu mogło sobie pozwolić. Od czasu gdy na niemieckie ulice w 1885 r. wyjechał trójkołowy pojazd Carla Benza i automobil z czterokołowym zawieszeniem Gottlieba Damilera, samochód stał się przedmiotem pożądania wielu. Początkowo traktowany był jako nowinka technologiczna, która irytowała przechodniów głośną pracą silnika, jednak szybko doceniono walory przemieszczania się przy pomocy automobilów, co napędziło rozwój branży motoryzacyjnej. Pierwsze auta przypominały bryczki, ale już w 1905 r. powstał samochód ze specjalną nakładką, która pozwalała zmienić nadwozie z otwartego na zamknięte. Już wówczas samochody zaczęły stanowić dobro luksusowe i taki stan rzeczy utrzymywał się przez długie lata. Wiele z automobili uważanych przez dziesięciolecia za ekskluzywne zaprezentowano w pierwszy weekend września w Krakowie, znalazły się tutaj Porsche, Mustangi, Mercedesy, Chevrolety, Rolls – Royce i inne.

Z okazji pięciolecia Classic Moto Show Kraków odwiedzający wystawę mieli okazję wygrać Porsche. Aby wziąć udział w konkursie należało kupić bilet i podać mocne argumenty dlaczego ten samochód powinien zostać przyznany właśnie temu, a nie innemu zwiedzającemu. Zwyciężył Krakowianin, który wierszem przekonywał jury do siebie. Jak przystało na pokazy starych samochodów, również nagroda główna mieści się w kategorii zabytkowych aut, zwycięzca otrzymał bowiem Porsche 924.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł