PL
EN
Menu
aktualnosci-o-luksusie

Fabryczny luksus

Niegdyś mieściły się w nich hale produkcyjne fabryk włókienniczych, dziś należą do jednych z najbardziej luksusowych i pożądanych miejsc zamieszkania nie tylko dla Polaków – łódzkie lofty. Oto opowieść o tym jak przemysłowe budynki przemieniły się w ekskluzywne penthouse'y.

Mieszkanie, które przemawia do wyobraźni
Lofty to mieszkania powstające w dawnych budynkach przemysłowych, które niegdyś były fabrykami, magazynami, spichlerzami, czy browarami. Mieszkania te często dwupoziomowe, charakteryzujące się ogromnymi przestrzeniami, wysokimi 3 – 4 metrowymi ścianami, dużymi oknami, gdzie surowy industrialny styl uzupełniony jest przez szkło, metal i cegłę. Choć mieszkania te nadal zachowują swój ascetyczny charakter to jednak w luksusowych apartamentach pojawiają się nowe technologie i awangardowe meble, które w wyszukany sposób wpasowują się w klimat tych zabytkowych miejsc. Przestrzeń mieszkań pobudza wyobraźnię ich właścicieli i nie jednego architekta wnętrz, dla którego takie miejsce to prawdziwy raj. Te luksusowe apartamenty pozwalają na nadanie im niepowtarzalnego charakteru i podkreślają indywidualizm ich właścicieli. Nie dziwi więc, że cieszą się ogromną popularnością wśród zamożniejszej części społeczeństwa.

Kreatywna Bohema
Nim deweloperzy zainteresowali się możliwościami poprzemysłowych budynków i zaczęli przemieniać je w obiekty pożądania dla bogatych warstw społecznych, stanowiły one królestwo artystów. Członkowie bohemy, niejednokrotnie będący w trudnej sytuacji materialnej, poszukiwali miejsca gdzie niewielkim kosztem znaleźli by przestrzeń do mieszkania i tworzenia. Tym sposobem pomieszczenia byłych fabryk przemieniły się w artystyczne atelier.

Wszystko rozpoczął Karol Scheibler
W Polsce o loftach zrobiło się głośno gdy w Łodzi ruszyła rewitalizacja i przebudowa dawnej fabryki Karola Scheibnera. Był to XIX-wieczny budynek pomyślany jako siedziba, największej wówczas w Królestwie Polskim, fabryki włókienniczej. Zespół ceglanych budynków, choć surowych w środku, na zewnątrz charakteryzował się piękną i funkcjonalną architekturą co wzbudziło zainteresowanie deweloperów.

Loft – nie tylko łódzka domena
Zdecydowanie najwięcej loftów znajduje się obecnie na łódzkim rynku nieruchomości, jednak moda na ten typ apartamentu przeniosła się również do innych miast Polski. Lofty można, więc znaleźć w mających niemal sto lat budynkach Fabryki POZ w Warszawie, w Browarze Piastowskim we Wrocławiu czy w XIX-wiecznych budynkach Starej i Nowej Przędzalni w Żyrardowie. Deweloperzy zachęceni szybkością z jaką znajdowały kupców lofty w starych fabrykach, rozpoczęli budowę tego typu mieszkań od podstaw, wznoszone są więc budynki, w których z założenia urządzane będą mieszkania w tym stylu. Chcąc spędzić czas w takim lofcie nie trzeba go od razu kupować, bowiem na rynku pojawiły się oferty krótko i długoterminowego wynajmu, dzięki temu można poczuć na własnej skórze industrializm XIX wieku i luksus nowoczesnego apartamentu lub penthouse'u połączone w jedno mieszkanie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł